Na první pohled se může zdát, že jedinou budoucností prodeje software jsou cloudová řešení a pravidelné licenční poplatky. V řadě případů to může být skutečně výhodné. Ale především u dlouhodobých a stabilních projektů, jsou trvalé licence ekonomicky výhodnější. Zejména, pokud využijete možnosti nákupu druhotných licencí, které znamenají značnou úsporu i u nejnovějších verzí.
Asi není žádného sporu o tom, že model předplatného bude hrát v prodeji software stále větší roli. Přiklání se k němu mnoho výrobců, z jejich pohledu to není nic překvapivého – měsíční (nebo roční) platba za licenci jim zaručuje pravidelný příjem a tím i dobře předvídatelné tržby. Nicméně i část zákazníků se k této variantě přiklání. Nákup software jako služby poskytuje flexibilitu, zejména u projektů, které se dynamicky mění. Relativně snadno lze licence přidávat či – tady už samozřejmě s větším časovým odstupem – i rušit. Je to vlastně podobné, jako třeba operativní leasingy u aut. Jistě, mají své výhody a pro část zákazníků jsou dobrým řešením.
Potřeby zákazníků nebo výrobce
Předplatné ale zdaleka není nejvhodnějším řešením pro všechny. U dlouhodobějších projektů nebo větších firem, udržujících si relativně stabilní množství i strukturu zaměstnanců, není tak důležité mít okamžitě k dispozici všechny nejnovější funkce. Je ale klíčové umožnit zaměstnancům dobře využívat ty stávající a udržet dostupnost a stabilitu firemních systémů. V naprosto většině případů se, z dlouhodobého hlediska, ukazují trvalé licence jako stále velmi konkurenceschopné. Jejich ekonomickou výhodnost navíc zvyšuje možnost nakupovat tak zvané druhotné licence – tedy takové, které jejich předchozí vlastník odprodal, protože se pro něj staly nadbytečné.
Svou roli v tom hraje také podíl aplikací prodávaných formou předplatného – firmy přecházející na tento model, totiž své dosavadní trvalé licence odprodávají. Od společnosti Software Pro, která se kromě prodeje aktivně zabývá i výkupem licencí od zákazníků, je tak možné koupit nejen starší verze software, ale dokonce i ty nejaktuálnější. Nákup licencí v aktuální verzi, formou druhotných, znamená úsporu v řádu desítek procent, ve srovnání s nákupem nové licence přímo od výrobce. U větších firem mohou jít takové úspory do stovek tisíců korun.
„Jsme rádi, že nákupem druhotných licencí se netají i řada tuzemských firem s dlouholetou tradicí. V našem případě mezi ně patří výrobní společnosti, poskytovatelé telekomunikačních služeb, státní podniky i záchranné složky, spadající do kritické infrastruktury státu – všichni projevili opakovaně zájem o druhotné licence a několikrát jsme spolupracovali i u probíhajícího auditu licencí výrobcem,“ říká Patrik Sodoma ze společnosti Software Pro. S druhotným softwarem tak může profitovat opravdu kdokoliv.
Druhotné licence jako strategická úvaha
Zájem zákazníků v posledních měsících setrvale stoupá a téměř všichni porovnávají ceny licencí nových s těmi druhotnými. Vzhledem k ekonomickému poklesu, který přišel již minulý rok, musí řada firem a společností velmi pečlivě zvažovat všechny výdaje a snížit je na nezbytné minimum. Úspory při nákupu software jsou tak nutností. Druhotné licence se tak stávají velmi zajímavou alternativou, jak poskytnout svým zaměstnancům digitální nástroje, které potřebují, a zároveň udržet výdaje pod kontrolou. Byla by ale škoda vnímat druhotné licence jen jako cestu k nákupu levnějšího software. Jejich volba dává také prostor k efektivnímu dlouhodobému plánování investic.
Zejména v době krize, je potřeba k nákupu software přistupovat opravdu strategicky. Pokud se jedná o krátkodobý projekt, u kterého oceníte flexibilitu produktu a licenční politiky, vydejte se cestou předplatného. V tomto případě můžeme hovořit o změnách počtu aktuálních uživatelů anebo operativním navyšování či snižování potřebného výkonu na pronajatých serverech. Vhodným řešením by tak bylo například předplatné služeb, pronájem licencí od poskytovatele a trvalé licence použít, například pouze pro potřebné kancelářské aplikace Office, které ve firmě následně zůstanou a mohou je používat i další uživatelé.
Pokud je to naopak a licence plánujete využívat tzv. až „do konce“ (podpory), vyplatí se z dlouhodobého hlediska vyšší počáteční investice do trvalých licencí. Zde je možné pořídit trvalé licence operačních systémů pro firemní servery, včetně potřebných přístupových licencí, či už na vlastním fyzickém anebo pronajatém dedikovaném hardwaru u poskytovatele (využití služby datového centra). Dlouhodobě výhodnější řešení je pořád pořízení vlastních trvalých licencí.
Alternativa v podobě druhotných licencí zákazníkům navíc dopomáhá k optimálnějšímu nakládání nejenom s náklady na software, ale i s licencemi samotnými. Tak jako lze druhotné licence nakupovat, lze samozřejmě také prodávat vlastní trvalé licence. Je ale dobré mít na paměti, že licenční politika jednotlivých producentů software bývá poměrně složitá. Proto je vhodné při nákupu či prodeji licencí spoléhat na partnera, který je skutečným garantem legálnosti získané licence, stejně jako dokáže správně vykoupit licence přebytečné.
Jednoznačnou odpověď na to, jaké licence jsou skutečně potřeba a kolik, může dát jen softwarový audit. Seriózní prodejce druhotného software zákazníkovi nabídne, a ideálně se domluví i na jeho pravidelném opakování. Jen tak máte jistotu, že všechny programy používáte legálně, a zároveň neplatíte nic zbytečně. Dobře provedený softwarový audit totiž dokáže i odhalit, pro které typy aplikací je vhodnější varianta předplatného. I proto nabízí Software Pro nejen druhotné licence, ale je schopna nabídnout i nové licence či cloudové řešení tak, aby zákazník skutečně optimalizoval své investice do IT.