Jak získat zpět peníze za nevyužívané softwarové licence?

SoftwarePro druhotné licence

V minulém díle našeho článku jsme se ptali na legální stránku věci výkupu softwarových licencí.

Pojďme se v tomto článku společně podívat o kousek blíže na toto téma a zjistit, pro koho je tedy tento způsob “recyklace licencí” vhodný a kdy mohou firmy tuto službu využívat, popřípadě jaké výhody jim z toho následně plynou? Všechny otázky pokládáme Patrikovi Sodomovi ze společnosti SoftwarePro.

SoftwareProZákladní výhodou spolupráce s takovouto firmou, která profesionálně prodává druhotné licence je, že dokáže vaše licence, na rozdíl od výrobce, který takovou službu nenabízí, také odkoupit zpět.

Ve většině firem je nákup licencí začátkem životního cyklu software, který následně žije určitou formou užívání a aktualizací. Až je software “zastaralý ” nebo ho nahrazuje nový tak se mu dále ve většině případů již nikdo nevěnuje. Propadá se někam do propadliště firemních dějin. Ale v mnoha případech by ještě dále mohl ve spoustě firmách posloužit a také vrátit nějaké finance zpět do firmy.

A tak se ptáme toho nejpovolanějšího, který u nás prošlapává již řadu let to, co je na západ od nás již standardní komoditou a tím tématem jsou tzv. druhotné licence.

Otázka redaktora: Umožňuje vůbec Microsoft nebo jiný výrobce softwaru převod svých licencí?

Odpověď Patrika Sodomy:

Prvním prodejem přišel výrobce softwaru o vlastnické právo k licenci. Toto právo přešlo na zákazníka (nového majitele licence). To znamená, že další obchodní transakce, převod práv k licenci, už probíhají bez zásahu výrobce, protože ten na základě rozhodnutí Evropského soudního dvora nemůže jejich dalšímu prodeji bránit.

Otázka redaktora: Jaké firemní licence je vlastně dnes možné odprodat?

Takže co se týče licencí od společnosti Microsoft, zaměřujeme se na softwarové multilicence (multilicenční smlouvy Open License, Enterprise Agreement apod..) anebo licence u kterých je lehké dohledat a prokázat jejich původ. Jsou to tedy v podstatě jakékoliv trvalé on-premise licence, které i dnes mají podporu výrobce a dostávají pravidelné aktualizace. Tyto produkty se stále ještě prodávají a na trhu je po nich pořád poptávka. Jsou to například starší verze serverových operačních systémů anebo balíků Office – zákazníci jsou zvyklý na zažitý interface a funkcionalita jim vyhovuje – proč tedy platit víc za nejnovější?

Otázka redaktora: Jaké jsou u vás podmínky při výkupu licencí od firem?

Všechny licence, které prodáváme a vykupujeme, musí pocházet z EU, nebo musí být určeny pro EU trh. A u licencí společnosti MICROSOFT u nich stále musí trvat podpora od výrobce (MS má zpravidla 7-10 let). Další naše požadavky řešíme individuálně při prodeji nebo výkupu konkrétních licencí přímo s klientem, po posouzení všech nutných informací o těchto licencích.

Otázka redaktora: Jaké jsou důvody proč, respektive kdy můžete již nevyužívané licence odprodat?

Důvody mohou být různé, ale zrovna teď bude aktuální třeba stav ve firmě, když vám zůstanou volné některé licence po propuštění části zaměstnanců, nebo při přechodu na populární cloudové produkty. Také je zde možnost, že firma při svém výročním softwérovém auditu zjistí, že jejich společnost vlastní jistý počet nevyužívaných softwarových licencí, nebo např. starších verzí programů.

Otázka redaktora: Kdy by měla firma ideálně uvažovat nad odprodejem svých licencí?

Vzhledem k životnímu cyklu každé verze softwaru, resp. k délce její podpory od výrobce, nedoporučujeme s odprodejem čekat až na konec tohoto období. Pokud ve firmě plánujete obměnu softwarového vybavení v dostatečném předstihu, optimální čas pro upgrade a tedy i prodej starých licencí je 2-3 roky před koncem podpory výrobce. Licence mají tehdy vyšší hodnotu jako např. v posledním roce trvání podpory.

Otázka redaktora: A poslední otázkou bude, jaké získá firma benefity při odprodeji licencí?

Základním benefitem při odprodeji nevyužitých licencí je to, že za přebytečné licence může získat zpět část vynaložených finančních prostředků. Dalším benefitem může být možnost využít specialisty na optimalizaci ceny při nákupu a prodeji firemních licencí a také získání spolehlivého partnera na softvérový audit, nebo pravidelnou spolupráci při nákupu a prodeji licencí.

Děkujeme Patrikovi Sodomovi za vysvětlení otázky, jak se dá ušetřit na nákupu a prodeji licencí v dnešní hektické době.

Závěrem můžeme říct, že se vyplatí ve vašich firmách věnovat tomuto tématu nějakou část vašeho času.

A otázka naší redakce na zamyšlenou pro všechny je: A kolik máte u vás ve firmě nevyužitých licencí? Zpeněžili jste již někdy nějaké?

 

 

Další články společnosti Software Pro:

Zájem o druhotný software v česku roste

Nepodceňujte (ne)zabezpečení vašeho softwaru říkají odborníci ze SoftwarePro

Rozhovor: Nebezpečné licence z druhé ruky?

Jak získat zpět peníze za nevyužívané softwarové licence?

SoftwarePro doporučuje přechod na novější verze systémů dříve než bude pozdě

Související články