Ještě před šesti lety tento trh neexistoval a dnes firmám umožňuje šetří výdaje za nákup softwaru. Tuzemská státní správa, ale i komerční sektor přicházejí na to, že s výraznou slevou mohou zcela legálně nabýt licence k operačním systémům, kancelářským balíkům, serverovým produktům a dalšímu softwaru. Trh s druhotnými licencemi firmám v Česku ušetří až 70 % výdajů za pořízení softwaru. Není přitom podstatné, o jaké verze softwaru se jedná, nebo z jaké licenční smlouvy tyto licence pocházejí. Jako reselleři z tohoto byznysu můžete profitovat i vy. Jak?
Nový trh se začal formovat v roce 2012 na základě nařízení Soudního dvoru Evropské unie. Ten rozhodl, že druhotná licence softwaru je běžná legální licence, která už někdy mohla být použita, nebo byla součástí hardwaru se kterým používána není. Obchodování s takovým softwarem se však řídí striktními pravidly, tak jak je stanovil Soudní dvůr Evropské Unie (SDEU). „Nákup a prodej softwarových licencí není žádný výmysl, podpultový prodej či vyspekulovaný podnikatelský tah. Mnoho zakoupených licencí zůstává nevyužitých, což je škoda,“ vysvětluje Patrik Sodoma, Sales Director for Czech Republic ze společnosti SoftwarePro a dodává: „Zároveň, pokud se firma rozhodne, že ho nepotřebuje, má právo ho dále prodat, protože se koupí stal jejich majetkem. Žádný výrobce takovému prodeji podle SDEU nemůže bránit.“
Společnost SoftwarePro byla založena v roce 2013 a od počátku se soustředí na prodej softwarových licencí. Hlavní činnost podnikání tvoří nabídka druhotných licencí, firma však dokáže poskytnout i licence nové, dále nabízí softwarový audit a následnou optimalizaci licenčního portfolia. Aktuálně společnost působí na českém, slovenském a maďarském trhu s více než 10členným týmem. „Největší část našeho portfolia tvoří produkty společnosti Microsoft, které jedině u nás máte možnost získat za bezkonkurenční cenu. Prodáváme výlučně ověřené originální zboží. Součástí každé objednávky je také potvrzení objednávky – certifikát, který zaručuje legálnost převodu licenčních práv a právní záruku. Software často představuje velkou část majetkových hodnot podniku. Výrobci příslušného softwaru licence starého softwaru zpětně neodkupují. My ano! Prodejem Vašich již nepotřebných softwarových licencí, vytváříte firmě nové finanční prostředky, například pro získání novějších verzí softwaru. V kombinaci se současným nákupem použitého softwaru u SoftwarePro se vám nabízí až 70% možnost úspor ve srovnání s nákupem nové licence,“ dodává Patrik Sodoma.
Trh s druhotným softwarem je i byznysem pro resellery
Podobně jako na prodeji licencí k novému softwaru, tak i na tom z druhé ruky mohou profitovat partneři společnosti SoftwarePro. „Provozujeme partnerský program, kdy za doporučení zákazníka, který by chtěl využít výhod druhotných multilicencí, nebo provést softwarový audit či případně nevyužívané licence odprodat, vyplácíme provizi. Reselleři tak díky tomu mohou firmám nabízet chytrou volbu, jak ušetřit při výdajích za software, a přitom získat konkurenční výhodu, protože jim umožní ušetřit nemalé výdaje, které potom mohou použít například do dalšího hardwaru či infrastruktury,“ vysvětluje Patrik Sodoma. Obě strany tak budou spokojeny. Reseller za možnost doporučit firmě vynaložit finance na software vhodněji, a tím získat provizi a firma, že může ušetřené peníze investovat do dalšího hardwaru.