Když přijde otázka, kam zcela bezpečně uložit velké množství dat, znemožnit k nim nepovolaným lidem přístup, a přitom mít možnost je nosit s sebou, potom zas až tolik možností neexistuje. Moderní doba však dala vzniknout řešení, které nabízí šifrování na hardwarové úrovni, má robustní tělo, zabraňuje detekování zadání vstupního PIN kódu, a navíc má certifikáty nejvyšší úrovně.
Společnost iStorage se dlouhá léta zabývá návrhem a výrobou osobních datových úložišť s pokročilými technologiemi. Právem je tak považována za důvěryhodného globálního vedoucího hráče na poli hardwarově šifrovaných zařízení pro ukládání dat. Jejich zařízení DiskAshur DT2 patří k tomu nejlepšímu, co nabízí pro ukládání a zabezpečení dat. Vlastně je to to nejlepší, co je v současné době k dispozici na trhu v rámci osobních úložišť.
Disk je snadno použitelný, mimořádně zabezpečený, hardwarově šifrovaný a k dispozici v kapacitách 1 až 14 TB (za cenu od 5 800 do 26 800 Kč). Díky obrovské kapacitě nejvyšší verze tak s klidem můžeme označit za osobní datový sklad.
Hardware na jedničku
DiskAshur DT2 s rozměry 185,5 x 112 x 43,5 mm a hmotností 1,2 kg (což jsou parametry běžně používané u klasických 3,5” extérních disků) vytváří dojem fyzicky odolného zařízení. A skutečně tomu tak je díky své robustní konstrukci. Je bytelná a vytvořená z kovu a plastů. Elegantní použitá černá a tmavě šedá barva doplňuje známá alfanumerická klávesnice iStorage a především několik červených, modrých a zelených LED světel pro zadání bezpečnostního klíče pro přístup k datům a poskytnutí zpětné vazby. Tato klávesnice se skládá ze 13 tlačítek, a navíc je opatřena speciální úpravou, která odolá nejen vodě, ale díky použitému epoxidovému povrchu pomáhá maskovat možné zjištění zadávání odemykacího klíče, takže případní hackeři či zloději nemají žádnou možnost zjistit, které klávesy jsou používány nejvíce.
Design umocňuje nejen vzhledově povedené mřížky, ale jsou i funkční. Jde o chladící otvory, které jsou na obou stranách a slouží k nasávání a odvodu vytvořeného tepla. Na zadní straně se potom nachází robustní vypínač, sloužící pro zapnutí a vypnutí disku, dále napájecí a USB 3.1 konektor a také mechanické zabezpečení Kensington známé z notebooků (díky němu lze disk někam připnout, a tak se vyvarovat jeho snadnému odnesení). Disk pro svůj chod vyžaduje externí napájení. To je dodáváno prostřednictvím adaptéru, který je součástí balení.
DiskAshur DT2 je odolný nejen z venku, ale i uvnitř
Jednou z jedinečných a základních bezpečnostních funkcí DiskAshur DT2, která mimo jiné odpovídá požadavkům GDPR, je specializovaný hardwarový mikroprocesor s certifikátem Common Criteria využívající vestavěné bezpečnostní mechanismy určené k ochraně proti neoprávněným pokusům o proniknutí, obcházení zabezpečení a záměrnému zadávání nesprávných pokynů. Tato funkce je na úrovni hodnocení EAL 4+, což je nejvyšší stupeň zabezpečení, který se skládá ze složitých šifrovacích algoritmů AES a FIPS PUB 197, které šifrují jak data, tak samotný šifrovací klíč. Zařízení bylo prověřeno celou řadou bezpečnostních úřadů včetně NATO, či britskou a nizozemskou vládou. S bezpečnostní se to v tomto případě myslí tedy opravdu vážně, a to je dobře.
Kdo by se pokusil o průnik do disku, ať už pokročilý, nebo hrubou silou, se zlou by se potázal. Respektive, by mu to k ničemu nebylo. Ochranné mechanismy by to zjistily – umí detekovat i útoky, jako například změna firmwaru pomocí technik BadUSB (používá se například k napadení iPhonu) – a automatiky by zničily na plotnách uložený obsah. K přístupu do disku slouží PIN o délce 7 až 15 číslic. Jednoduše řečeno – bez PINu není možné do jednotky vstoupit! Super vychytávkou je potom možnost aktivovat samodestrukční PIN. Pokud je použit, například v případně krajní nouze, dojde k nenávratnému smazáních uložených dat.
Jednoduchý na použití, a ještě k tomu bleskurychlý
Po připojení konektoru napájecího adaptéru, ho prostřednictvím vypínače uvedete do chodu. Nyní nastává čas na instalaci. Pardon, zprovoznění. Žádná instalace totiž není zapotřebí. V operačním systému a dalších zařízení se automaticky objeví jako další jednotka. Jakákoliv ukládaná a načítána data, jsou automaticky v reálném čase také šifrována a dešifrována. K uzamknutí jednotky a zašifrování všech v něm se nacházejících dat dojde jednoduše, a především automaticky odpojením z hostitelského počítače či jiného zařízení. V případě ztráty nebo jeho krádeže a zadání nesprávného 15krát po sobě jdoucího PINu, dojde k resetu jednotky, vymazání šifrovacího klíče a všech dat – veškeré jedničky a nuly budou navždy ztraceny.
Vhodná k využití je i další možnost, jak data ještě více chránit. DiskAshur DT2 je totiž možné proti neoprávněnému přístupu bránit tak, že si nastavíte jeho automatické uzamykání po určité době (od 5 do 99 minut). Jakmile uplyne tento čas, dojde k uzamčení jednotky. V rychlostních testech ukázal, že má co nabídnout i v této disciplíně. Při pokusu zapsat 14 GB dat, mu to trvalo 1,29 minuty a načíst se je podařilo za 1,45 minuty, přičemž 814 souborů (velikost 24,4 MB) zapisoval 11 sekund a zpětně načetl za 3 sekundy. Disk sice není zcela tichý, poněkud více je slyšet při zápisu než čtení, ale opravdu nejde o nic dramatického a povšimnout si toho lze jen ve velkém klidu.
Závěrem, anebo zhodnocení DiskAshur DT2
DiskAshur DT2 je kompatibilní s všemi platformami. Lze ho tak připojit k velkému množství zařízení a data do něj ukládat, nebo z něj číst. Vestavěný hardwarový mikroprocesor se stará o jeho nedobytnost. Respektive neumožní dostat se k datům, bez prokázání se správným PINem – žádný software pro jeho ovládání tedy není zapotřebí. Potěšující je, že samotné úložiště je vybaveno IP56, takže nehrozí, že by mu jakkoliv ublížil prach či voda. Toto úložiště není sice nejlevnější, 1TB verze stojí 5 800 Kč, přičemž klasický nešifrovaný externí disk se stejnou kapacitou lze pořídit od 1 500 Kč, na druhou stranu, kdo to myslí se zabezpečením svých dat opravdu vážně, tomu nabídne díky svým variantám nejen dostatečnou kapacitu, ale také to nejlepší, co pro zabezpečení dat na cesty lze v současné době udělat.