Koupit použitý software zní možná pro někoho jako slušnější název pro jeho ukradení. Ale to je omyl. Obchod s druhotnými licencemi je v Evropské unii i Česku legální a bylo to potvrzeno i několika soudními rozsudky. Patrik Sodoma ze společnosti SoftwarePro ale připouští, že ne všichni prodejci se v minulosti chovali vždy korektně. „Je důležité nakupovat u prověřeného partnera, který je schopen vlastnictví prodávaných licencí věrohodně doložit,“ upozorňuje Sodoma v rozhovoru pro ICT Network News.
Rok 2020 se do historie nejspíše zapíše jako ten, který odstartoval velké turbulence v celém světě. Může za to epidemie nemoci Covid-19, která dnes už bývá – samozřejmě s jistou dávkou nadsázky – označována za třetí nejvýznamnější impuls digitalizace a jeden z nejvýraznějších disruptorů současného fungování ekonomiky. Řada firem tak prochází množstvím změn, ve snaze udržet si konkurenceschopnost na měnícím se trhu. Téměř všichni řeší podobnou otázku – jak snížit náklady, aniž by to ohrozilo byznys. Očekává se vlna propouštění, ale také nabírání na jiné pozice, a mnoho dalších kroků. Maximální efektivita je v digitálním věku nutností.
Napadlo vás, že by firma mohla ušetřit za software již ve fázi jeho nákupu?
Možná to bude v okamžiku, kdy mluvíme o digitalizaci, znít trochu paradoxně. Ve skutečnosti ale řada společností drží licence produktů, které vůbec nepotřebuje, a naopak někteří její zaměstnanci využívají programy a aplikace bez licence. Přitom řešení může být docela snadné, udělat si softwarový audit, přebytečné licence prodat, a nové, potřebné nakoupit. Ideálně za nižší cenu. Jak se to dá zařídit, poradí v rozhovoru Patrik Sodoma, obchodní ředitel společnosti Software Pro, která se zabývá prodejem tak zvaných druhotných, čili použitých, licencí.
Začněme tím základním. Co je vlastně druhotná licence? Lze obchodovat s použitým software?
Ano, s licencemi k softwaru lze na území EU obchodovat i bez ohledu na licenční podmínky výrobců softwaru, za předpokladu že se tedy jedná o trvalé licence. To, že vámi zakoupená licence bude v pořádku, by měl garantovat prodejce. Proto je důležité nakupovat u prověřených firem s delší tradicí. Jinak ale judikatura evropských soudů jednoznačně potvrzuje, že pokud původní majitel licenci nevyužívá a odstraní ji ze svého počítače, může se s ní normálně obchodovat. Na rozdíl od nákupu použitého spotřebního zboží má použitý software jednu zásadní výhodu – není nijak opotřebovaný, funguje pořád stejně. A samozřejmě, nový legální majitel má plný přístup k aktualizacím i podpoře.
Vaše společnost se zaměřuje hlavně na prodej druhotných multilicencí na produkty Microsoftu. Jaké výhody z využití použitého software pro firmy plynou?
Je to poměrně jednoduché – znamená to pro ně nižší náklady. V době, kdy se každý snaží ušetřit, mohou v IT oddělení ležet nevyužité licence v hodnotě desítek tisíců korun, a na druhé straně nakupovat nové licence za poměrně vysoké částky. Pokud místo nové licence koupí firma použitou, znamená to pro ni okamžitou úsporu. A je tu ještě jedna další výhoda, lze nakupovat i starší verze než tu nejnovější. To je nejen levnější při nákupu, ale může to znamenat i úsporu při správě a uživatelské podpoře. IT oddělení nemusí obhospodařovat tolik verzí jednoho programu současně. Nicméně i při nákupu nejnovější verzí může jít i o úsporu v řádu desítek procent a lze takto pořídit i ty nejnovější verze.
Mají firmy v licencích pořádek? Jak se dá zjistit, že má firma k dispozici licence, které by třeba mohla zpeněžit?
Kromě prodeje druhotných, ale samozřejmě i nových licencí, nabízíme firmám také profesionální softwarový audit. Při něm se vyjasní, kolik a jakých licencí má firma k dispozici a jaké další potřebuje, případně které lze prodat. Na základě toho pak můžeme firmě připravit nabídku na míru, která může zahrnovat odkup nadbytečných licencí i vhodnou kombinaci nákupu nových a použitých licencí. Cílem je zákazníkovi ušetřit peníze a uvést vše do souladu s právem i licenčními podmínkami výrobce. Přece jen, postihy za softwarové pirátství mohou být velmi citelné.
Lze sledovat rostoucí zájem o nákup druhotných licencí?
Rozhodně ano, a nesouvisí to jen s aktuální situací. Digitalizace s sebou nese tlak na efektivitu a snižování nákladů. A nákup druhotné licence znamená okamžitou úsporu pro každou firmu. V západní Evropě přitom nejde o žádnou novinku. Přeprodej softwarových licencí je tam možný již od roku 2012. Záleží pak na jednotlivých edicích softwaru, jak by měl, dle daných pravidel, jejich další prodej probíhat. Každá edice má svoje vlastnosti a tedy vymezuje i určený okruh koncových zákazníků. Zde je důležité najít opravdu seriozního prodejce. I to je další důvod, proč nakupovat druhotné licence jen od prověřených partnerů schopných zaručit, že další používání takové licence je skutečně legální.
Mluvíte o západní Evropě, ale co Česko?
Ani v Česku nejsou druhotné licence úplnou novinkou a řada manažerů o této možnosti dobře ví. Přesto panují v otázce nákupu použitého software v Česku trochu rozporuplné pocity. Vidíme to hlavně v přístupu státní správy. Některé orgány a instituce jsou našimi spokojenými zákazníky již po mnoho let. Bez problémů druhotné licence nakupují a běžně jim otevírají prostor i ve výběrových řízeních. Pak je tu ale druhá část, která tuto možnost předem odsuzuje, což je škoda protože by mohla ušetřit velkou část veřejných prostředků.
Z čeho tato nedůvěra pramení?
Na trhu s druhotným softwarem je mnoho prodejců s odlišnými verzemi a edicemi těchto produktů. Některé jsou vhodné pro jednotlivce či malé firmy, jiné pro větší podniky anebo státní instituce. Víme o tom, že v době „boomu“ s použitým softwarem, se mnoho zákazníků spálilo nákupem edice, která pro ně nebyla určená, resp. nebyla nejvhodnější. Proto by měl každý prodejce jasně uvádět, jaký produkt přesně nabízí a jaké jsou jeho vlastnosti. Naše společnost například míří na segment středních, velkých firem a korporací, nabízíme multilicenční produkty. Jsou tu ale i jiní prodejci, kteří se zaměřují naopak na jednotlivce. Ti pak nabízejí jiné typy licencí nebo jiné edice, pro laiky totožného produktu. Je mezi nimi ovšem více rozdílů, než si průměrný uživatel dokáže představit.
Mluvíme, předpokládám, o tak zvaných on-premise či jinak trvalých licencích. Dnes ale řada producentů software přechází na poskytování software jako služby formou předplatného. Podle čeho může zákazník vybírat mezi cloudovým řešením a trvalou licencí?
Řada softwarových firem skutečně na model předplatného přešla, stranou nestojí ani Microsoft. Pro firmy je to způsob, jak si zajistit, že zákazník bude platit vždy za nejnovější verzi a pravidelně. Pro ně je to jistě výhodné, pro zákazníka už to tak výhodné být vždycky nemusí. Zapomíná se na to, že i tyto moderní, cloudové produkty, mohou bez problémů komunikovat a být kompatibilní s osvědčenými trvalými licencemi např. kancelářských balíků Office. Pokud tedy zákazník za každou cenu nevyžaduje každou chvíli novou funkci a používá balík Office spíš konzervativně, může výrazně ušetřit právě kombinací trvalých a předplatných licencí. Ještě víc pak v případě trvalých druhotných licencí.
Znamená to, že druhotná licence Office a cloudový MS 365 mohou „spolužít“ na jednom zařízení?
Přesně tak. Mnoho firem využívá právě tento model, protože z dlouhodobého hlediska přináší značnou finanční úsporu a přitom z funkčního hlediska zákazníci rozdíl nepoznají. Znamená to, že si koupíte balík Office navždy a pravidelně platíte pouze za cloudové služby jako e-mail, uložiště a tak dále.
Mají druhotné licence budoucnost nebo cloudová řešení zcela zvítězí?
Trh se pomalu ale jistě transformuje do „doby cloudové“. Ovšem je to trochu delší proces, než by si výrobci software představovali. My víme, že tuzemští zákazníci se nechtějí spoléhat výhradně na model předplatného, ostatně ten je pro ně v řadě případů z dlouhodobého hlediska finančně nevýhodný. Kromě toho je tu značná část firem a institucí, které jsou vzhledem k legislativě a interním směrnicím nuceni upřednostnit on-premise způsob licencování (tedy trvalé licence). Myslím, že někdy v budoucnu předplatné zcela nahradí zaužívaný způsob trvalých licencí, ale je to běh na dlouhou trať. A než se tak stane, opravdu všem doporučuji zvážit pořízení trvalých licencí jako druhotných s výraznou úsporou. V EU existuje legislativa, která takový prodej podporuje a se seriózním prodejcem s tímto modelem opravdu nelze jinak než profitovat.
Obrázek: vectorjuice / Freepik